Szerokopasmowy konkurs „Świat bez internetu” rozstrzygnięty

Szerokopasmowy konkurs „Świat bez internetu” rozstrzygnięty

Nasza facebook’owa zabawa dobiegła końca, nadszedł więc czas na ogłoszenie zwycięzców.

Jesteście ciekawi jakie były najciekawsze odpowiedzi na pytanie „Jak wyglądałby świat bez internetu”? Przygotowaliśmy dla Was całe zestawienie.

Miejsca od 1-5:

Sławomir Jarocha

Odpowiedź konkursowa:
Nie muszę sobie tego wyobrażać, ponieważ pamiętam nie tylko świat bez internetu, ale i świat, gdy nie w każdym domu był telewizor. Na dodatek z dwoma programami i przekazem czarno-białym. Niektóre stacje radiowe nie nadawały całą dobę i czasami czekało się na rozpoczęcie programu. Dzięki tym wszystkim niby udogodnieniom ludzie maja coraz mniej czasu stale za czymś goniąc i mając świadomość, że coraz więcej im umyka. Tradycyjne formy komunikacji skłaniały do poszanowania słowa. Wszystko działo się może i wolniej ale brak możliwości edycji tekstu wpływał niewątpliwie na ilość i jakość korespondencji. Internet pozwala na przesyłanie i odbieranie olbrzymiej liczby informacji i danych ale przez różnego rodzaju programy dobiera odbiorcom taki zestaw informacji, jaki jego zdaniem jest wskazany. Można wręcz powiedzieć, że odzwyczaja od samodzielnego myślenia. Człowiek ma wszystko podane niejako na tacy, nie wie tylko czy pod tym co na wierzchu znajdzie coś ciekawego, czy tylko zmarnuje czas na poszukiwania. Świat bez internetu znakomicie może wpłynąć na powrót tradycyjnych relacji między ludźmi. Ludzie mogliby mieć więcej czasu dla siebie i swoich bliskich.

Barbara Łukasiewicz

Odpowiedź konkursowa:
Jak wyglądałby świat bez Internetu? Trudno dziś sobie to wyobrazić – dziś Internet jest wszędzie z nami czy to w komórce czy w laptopie. Czy szerokopasmowy czy bezprzewodowy jest i jest nam z tym dobrze, bo nam ułatwia życie. Załóżmy jednak, że nie ma od teraz Internetu … i co? co się dzieje? Większość z nas traci grunt pod nogami, część z nas wpada w histerię część płacze … a inni się śmieją i radują. Pytanie jak wyglądałby mój świat bez Internetu?… No cóż, komórka którą mam służyłaby mi jedynie do połączeń telefonicznych. Laptop, który używam – do opracowania plików potrzebnych w pracy i tyle. Świat byłby „zacofany”. Co to dla mnie znaczy? Dużo. Zero kontaktów ze znajomymi, którzy są gdzieś daleko poza granicami kraju. Informacje ze świata przychodziłyby do mnie z opóźnieniem -rzadko słucham radia a jeszcze rzadziej oglądam wiadomości w TV. Świat stałby się dla mnie bardzo wymagający – trzeba by było większość zakupów dźwigać samodzielnie ze sklepu a nie tak jak do tej pory – zamówienie internetowe i produkt sam przychodzi do domu. Pewnie częściej też trzeba by było odwiedzać bibliotekę aby poczytać coś ciekawego – a nie tak jak teraz przerzucam tylko kartki w pdf-ie na stronach www. Było by mi smutno i czułabym się tak samotna jak na rysunku który dołączam do tej mojej wypowiedzi – ja leżę w śpiworze na plaży, trzymam komórkę w ręce i co chcę się połączyć z Internetem – a tu nic cisza brak Internetu – pozostanie jedynie płacz i gwiazdy, które towarzyszą mi od zawsze kiedy chcę skorzystać z Internetu. Zatem nie dopuśćmy do tego aby znikł nam Internet – świat bez Internetu byłby smutny i ja też!

Kinga Kliszcz

Odpowiedź konkursowa:
Świat bez Internetu? Pamiętam jeszcze te czasy, choć już słabiutko. Ba, pamiętam nawet czasy bez komórek, co jest chyba nie do wyobrażenia w tym momencie, a wcale taka stara nie jestem  Na pewno wróciłyby do łask programy informacyjne w telewizji. Teraz ogląda się je chyba głównie ze względu na jakichś ulubionych dziennikarzy, skoro każdy „news” można znaleźć kilkoma kliknięciami. Ludzie wróciliby do czytania gazet. Nastolatki wisiałyby godzinami na telefonie, zamiast klikać na Facebooku czy GG. Rodzinne spotkania wyglądałyby inaczej niż to: http://thumbs.dreamstime.com/…/rodzina-używać-telefon….

Dzieci miałyby o wiele trudniej w szkole, bo nic by nie można było „wygooglować”, tylko sięgnąć po podręcznik, albo przejść się do biblioteki. Studentom też byłoby trudniej wymieniać się notatkami czy starymi egzaminami.

Może ludzie z nudów wreszcie wróciliby do czytania książek, bo czytelnictwo w Polsce woła o pomstę do nieba.

Z drugiej strony różne akcje np. charytatywne nie byłyby tak rozpropagowane. Przykładem może być sytuacja małego Jasia, którego rodzice głównie dzięki nagłośnieniu internetowemu mogą teraz ratować oczko synka w Stanach. Także demonizowanie internetu też jest grubą przesadą

Dobra, ale skończmy z utopią. Tak szczerze? Gdyby w tym momencie padł internet na całym świecie, zapanowałby kompletny chaos. Wiele osób po prostu nie potrafiłoby sobie bez niego poradzić. Przykładem jest niedawna, GODZINNA awaria Facebooka, przy której Twitter o mało nie eksplodował wpisami pełnymi paniki. Odzwyczailiśmy się od skomplikowanego wyszukiwania informacji w gazetach czy książkach, całodobowy kontakt ze znajomymi przez internet jest czymś zupełnie normalnym. Sama nie wiem, czy udałoby mi się na nowo przyzwyczaić do świata bez internetowych udogodnień. Nie umiem jednoznacznie określić, czy byłby to świat lepszy. W pewnych aspektach, jak na przykład kontakty międzyludzkie, na pewno. Ale czy to wystarczyłoby, żeby zrekompensować straty, jakie ludzkość poniosłaby, gdyby internet zniknął? Mimo wszystko mam nadzieję, że się o tym nie przekonamy. 

Grzegorz Bącik

Odpowiedź konkursowa:
Świat bez Internetu poradziłby sobie świetnie, wrócilibyśmy do dawnych, sprawdzonych metod, które okazały się zbawienne dla naszej cywilizacji, ludzie zaczęliby ponownie czytać książki, chodzić do kina, teatru, filharmonii, opery. Wszyscy zaczęliby może wyrażać się kulturalnie na ulicy, pisać poprawnie listy, zwracać uwagę na ortografię, gramatykę, interpunkcję i stylistykę. Wróciłaby moda na poprawne wysławianie się. Nie odwoływano by tak często spotkań, wiedząc jak trudno jest się umówić, zerwania nie następowałyby przez pocztę e-mail, jak to ma miejsce czasami obecnie. Autorzy książek z pewnością zarabialiby znacznie więcej i byliby sławni, a nie tak jak dzisiejsze gwiazdki jednego sezonu bez znajomości jakiejkolwiek wiedzy o świecie, a często bez poziomu minimalnej inteligencji czy przejawu myślenia na twarzy. Na pewno z pewnym opóźnieniem dowiadywalibyśmy się pewnych rzeczy i to jest minusem, nie mielibyśmy bezpośredniego szybkiego kontaktu ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi, kontrahentami. Wszędzie pewnie w sklepach tworzyłyby się kolejki, wróciłby zawód; stacz- kolejkowy, czyli na pewno byłyby to ogromne niedogodności dla większości społeczeństwa.

Łukasz Szymczyk

Odpowiedź konkursowa:
Trudno jest dzisiaj wyobrazić sobie świat bez Internetu. Wpływa na to fakt, iż w dzisiejszych czasach dostęp do Internetu

jest w zasięgu jednego kliknięcia. Dzisiejsze społeczeństwo jest określane jako ,,społeczeństwo informacyjne”

a to za sprawą bardzo łatwego dostępu do wszelkiego rodzaju informacji, a także ich przekazywania. Internet stał się dzisiaj dla wielu ludzi chlebem powszednim, więc tym bardziej trudno jest opisywać świat bez Internetu.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której nagle nie ma Internetu. Ludzie zapewne musieliby zacząć inaczej się organizować, jeśli chodzi np. o komunikację czy rozrywkę. Dzisiaj w Internecie każdy może być kim chce, a brak Internetu prawdopodobnie wpłynąłby na relacje międzyludzkie, a także ich rozwój. Udostępnianie zdjęć – bardzo popularne w dzisiejszych czasach zostałoby zastąpione tradycyjną, ale przyjazną formą czyli drukowanie zdjęć na papierze, a oglądanie takich zdjęć sprawia radość.

B – blogi – blogi w Internecie zostały by zastąpione tradycyjnymi

zapisami, jak np. babcine przepisy w zeszycie

E – e-zakupy – zakupy w Internecie są ograniczone, ponieważ nie

możemy dotknąć towaru, dopiero po odebraniu przesyłki, na

którą czasem trzeba długo czekać, zamiast tego lepiej jest

kupować tradycyjnym sposobem, który na pewno stałby się

jeszcze bardziej łatwiejszy

Z – zdjęcia – bardzo popularne w dzisiejszych czasach zostałoby

zastąpione tradycyjną, ale przyjazną formą czyli drukowanie zdjęć

na papierze, a oglądanie takich zdjęć sprawia radość

 

I – informacje – w Internecie – duża ilość stron informacyjnych, bez

Internetu – np. poczta pantoflowa

N – newsy – wzrosłaby jeszcze bardziej popularność prasy, mogły by

powstać nowe środki służące przekazywaniu wiadomości

T – telefon – bardzo popularny i dostępny jest internet mobilny, bez

internetu funkcje telefonu ograniczałyby się do jego

podstawowych funkcji, ale mogłyby się stać bardziej przystępne

E – elektroniczne płatności przez Internet – jest to wygodne, ale

czasem może być niebezpieczne, płatności bez Internetu mogły

by zostać usprawnione i ułatwione

R – router – w świecie bez Internetu nie musielibyśmy się martwić o

  1. opłaty za Internet z routera, czy niespodziewane awarie

N – nieskończona ilość stron internetowych, w świecie bez Internetu

ludzie mogliby się skupić na życiu rzeczywistym, a nie tylko na

wirtualnym

E – e-learning – nauka przez Internet jest wygodna, w świecie bez

Internetu ludzie mogliby bardziej skupiać się na nauce i

poświęcali jej więcej czasu

T – tożsamość – w świecie bez Internetu, nie musimy i nie

musielibyśmy nikogo udawać, ani za nikogo się podszywać

U – użytkownicy Internetu w świecie bez Internetu spędzali by czas nie

tylko przed komputerem, ale też w sposób bardziej aktywny

 

Miejsca 6-10

Olaf Pietrzyk

Odpowiedź konkursowa:
Przede wszystkim rozwijałyby się inne sposoby komunikacji. Istnieje duża szansa, że opracowane zostałyby technologie umożliwiające przesyłanie danych oraz bardziej zaawansowane interakcje za pomocą telewizorów oraz telefonów. Kluczowe stałoby się także wykorzystanie satelit. Generalnie wydaje mi się, że można tu zastosować analogię do środków wymiany, które w różnych częściach świata przyjmowały inną formę, a spełniały podobne funkcje. Po prostu gdy poziom nauki pozwala na spełnienie jakiejś potrzeby społecznej, to forma prędzej czy później sama się pojawi.

Ewa Malewska

Odpowiedź konkursowa:
Ludzie oderwaliby się od swoich telefonów, zaczęliby pisać listy, spotykać się z przyjaciółmi w „realu”. Nigdy więcej nie zobaczylibyśmy tysięcy zdjęć znajomych z wakacji, ślubu, rozwodu, przeprowadzki Celebryci i blogerzy straciliby zajęcie i musieliby pracować na etat. W sklepach i urzędach wróciłyby kolejki z czasów Gierka, bo nic nie będzie można załatwić czy kupić przez internet  #światbezinternetu

Mariusz Trościańczyk

Odpowiedź konkursowa:
Moim zdaniem świat bez internetu i komputerów byłby lepszy. Ponieważ ludzie spędzają za dużo czasu przy komputerach, i nie doceniają tego co mają. Jest mnóstwo zajęć a i tak większość wybiera siedzenie przed komputerem, zamiast wyjść na dwór pograć w piłkę czy przejść się po parku. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu, komputera czy innych rzeczy. Siedzenie cały dzień przed komputerem psuje nasze zdrowie, które powinno być dla nas najcenniejsze bo zdrowia niestety nie da się kupić. Świat bez komputerów i internetu byłby lepszy ponieważ ludzie wychodzili by z domów. Zaczęli uprawiać sporty dzięki którym zyskają na zdrowiu. Z drugiej strony internet nie jest taki zły gdyż możemy dowiadywać się co się dzieje na świecie kiedy tylko mamy na to ochotę, ale także możemy kontaktować się ze znajomymi.

Monika Poleszak

Odpowiedź konkursowa:
Codzienność bez internetu? Tak owa jest teraz już nie możliwa bo już od najmłodszych lat są uczeni życia po wirtualnym świecie  jednak istnieją jeszcze ludzie „starszej daty” którzy cieszą się zwykłą codziennością, taką w której o różnych wypadkach czy też wydarzeniach dowiadują się z radia bądź z telewizji  świat bez internetu byłby może bardziej ciekawszy niż z nim. A dlaczego? Każdy czekały na świeże wiadomości w gazetach bądź telewizji, ludzie wiedzieli by mniej przez co na pewno oszczędzili by sobie wiele nerwów, dzieci zamiast grać na komputerze bawiły by się na żywo z kolegami – a coraz rzadziej widać dzieci na placach zabaw  myślę że ruch na świeżym powietrzu jest o wiele korzystniejszy niż ruch w wirtualnym świecie. Pomimo tego że mam dopiero 19 lat to pamiętam jeszcze prośby kiedy to chciało wyjść się na dwór będąc małym szkrabem  aczkolwiek internet nie jest też taki zły. Bo bądźmy szczerzy – jest to dla nas szybkie źródło informacji i komunikacji.

Krzysiek Karwowski

Odpowiedź konkursowa:
świat bez internetu? Wstaje rano, muszę iść do sklepu i przepłacić za swoje zakupy. Wsiadając w auto nie wiem czy po drodze nie ma wypadku a i nie wiem czy dana stacja paliw jest już otwarta. Jeżeli jest otwarta to zajeżdżam i muszę kupić paliwo po droższej cenie- brak porównywarki cenowej. Chcąc coś kupić muszę iść do bankomatu/banku i stać w holendernie długiej kolejce gdzie każdy się denerwuje. Chcąc znaleźć klienta/kontrahenta muszę dać ogłoszenie do gazety, tv lub spotkać się urzędnikami zajmującymi się danymi kwestiami. Ciągle wiszę nad telefonem zamiast zajmować się firma i jej kłopotami. Chcąc wybrać ofertę wypoczynku na wczasy muszę iść do biura podróży i na bank przepłacę za daną propozycję. Robiąc kwartalne porządki w mieszkaniu pozbywam się niepotrzebnych rzeczy i mam utrudniona praw związaną że sprzedażą niepotrzebnych gratów. Wracając z pracy nie wiem jaki film dziś jest w TV- muszę kupić gazetę. Ale gazeta nie została dowieziona- jest sroga zima i drogi są nieprzejezdne. Ale za to więcej czasu na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. Decyzja należy do Nas.

 

Gratulujemy zwycięzcom!

 

Autor: Szerokopasmowe Lubelskie