Powiat hrubieszowski z szybszym internetem

Powiat hrubieszowski z szybszym internetem

Hrubieszowska Telewizja Kablowa Sp. z o.o. zakończyła budowę sieci w ramach projektu POPC 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach w powiecie hrubieszowskim.

Łączna ilość podłączonych w ramach projektu gospodarstw wynosi: 12 317.

30 września br. w Hrubieszowie odbyło się oficjalne zakończenie budowy sieci szybkiego internetu na obszarach wiejskich powiatu hrubieszowskiego. Czynnością kończącą tę inwestycję było uruchomienie ostatniej transmisji danych do Chłopiatyna (gm. Dołhobyczów). Ostatni kabel światłowodowy zainstalowali wspólnie Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii oraz Michał Mulawa, Wicemarszałek województwa lubelskiego.

Wcześniej, tego samego dnia, odbyła się prezentacja studia telewizyjnego HTK TV dla przedstawicieli gmin Ziemi Hrubieszowskiej. W obydwu uroczystościach w Hrubieszowie uczestniczyli przedstawiciele HTK Sp. z o.o. oraz goście specjalni z Fundacji Wspierania Nowoczesnych Technologii Telekomunikacyjnych PROTELKO w składzie – Tadeusz Marczewski, prezes oraz Ryszard Wojtaszek, członek zarządu.

W imieniu Fundacji PROTELKO Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wręczył wójtowi gminy Trzeszczany Stanisławowi Czarnocie oraz wójtowi gminy wiejskiej Hrubieszów Tomaszowi Zającowi statuetki nagrody „Gmina Inwestycji Telekomunikacyjnych” (GIT). Nagroda GIT została przyznana w czerwcu tego roku w uznaniu roli obydwu gmin w sprzyjaniu inwestycjom w szerokopasmowy internet.

Gminy Hrubieszów i Trzeszczany obniżyły inwestorom należności z tytułu podatku od budowy, dzięki czemu koszt inwestycji był znacząco niższy. Na obniżce podatku skorzystają również mieszkańcy obydwu gmin. Będą płacić o 10 zł mniej miesięcznie za korzystanie z szybkiego internetu niż mieszkańcy pozostałych pięciu gmin, które nie zdecydowały się na wprowadzenie tej ulgi.

Ostatnie miesiące były z pewnością najtrudniejszą częścią projektu, ponieważ prace odbywały się pod silną presją czasową. W pomoc przy ukończeniu projektu zaangażowanych było wielu mieszkańców i przedstawicieli samorządu.

Mając na uwadze istotę projektu i perspektywę długoletniej współpracy, Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii, a dokładnie Oddział Lubelskiej Regionalnej Sieci Szerokopasmowej specjalnie dla beneficjentów projektu POPC przygotował promocyjną ofertę cenową, z której skorzystała także HTK Sp. z o.o. Beneficjenci POPC nie musieli zatem budować od podstaw sieci kablowej, co wpłynęło na znaczne obniżenie kosztów, a to z kolei na szybszą realizację projektu.

Dzięki tym wszystkim wspólnym działaniom tysiące domów w powiecie hrubieszowskim zostało objętych zasięgiem sieci światłowodowej, a końcowy efekt w postaci zadowolenia mieszkańców został osiągnięty.