Ponad 2858 km sieci światłowodowej, 298 węzłów dystrybucyjnych, 14 węzłów szkieletowych – to efekty wdrażania części budowlanej Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. Największe przedsięwzięcie telekomunikacyjne w historii regionu jest już coraz bliżej ukończenia.
Projekt realizowany na terenie województwa lubelskiego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie ma na celu walkę z wykluczeniem cyfrowym. Jego najważniejszą częścią jest budowa szkieletowo-dystrybucyjnej sieci światłowodowej o długości ok. 2908 km oraz 298 węzłów dystrybucyjnych i 14 szkieletowych. Węzły dystrybucyjne, umiejscowione głównie na terenach gdzie dostęp do szybkiego internetu szerokopasmowego był do tej pory mocno utrudniony lub wręcz niemożliwy, pozwolą „operatorom ostatniej mili” na dostarczenie internetu bezpośrednio do mieszkańców. Dzięki realizacji projektu pod koniec bieżącego roku możliwość dostępu do szerokopasmowego internetu – w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów – będzie miało 92,7% mieszkańców województwa lubelskiego.
Biorąc pod uwagę długość sieci, Lubelskie realizuje największy projekt szerokopasmowy w Polsce Wschodniej oraz drugi w całym kraju. Do końca kwietnia br. wybudowano już 2858,6 km z zaplanowanych ok. 2908 km sieci światłowodowej (98,3 proc. realizacji). Zakończono także budowę wszystkich 298 węzłów dystrybucyjnych oraz 14 szkieletowych. Prace budowlane potrwają do 31 maja br., a odbiór prac nastąpi do 31 sierpnia br.
Oprócz części inwestycyjno-budowlanej Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” obejmuje również działania informacyjno-promocyjne oraz szkoleniowe.
Kampania informacyjno-promocyjna trwa od maja 2014 r. Obok działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych oraz internetowych obejmuje przede wszystkim organizację bezpłatnych spotkań informacyjnych dla mieszkańców Lubelszczyzny.
Od sierpnia 2014 r. do końca kwietnia 2015 r. przeprowadzono w lubelskich gminach 176 z 213 zaplanowanych spotkań (82 proc. realizacji), w których udział wzięło ponad 5310 uczestników.
W ramach kampanii zorganizowano także konferencję dla „operatorów ostatniej mili”. I Lubelska Konferencja Operatorów Telekomunikacyjnych odbyła się 4 grudnia 2014 r. w Lublinie, a udział w niej wzięło ponad 90 przedstawicieli lokalnych firm telekomunikacyjnych.
Od lutego br. prowadzone są także dodatkowe działania informacyjno-promocyjne. W ich ramach przeprowadzono już emisje spotów radiowych oraz audycji telewizyjnej, a na wrzesień br. zaplanowano dwudniowy event podsumowujący cały projekt.
Trzecim elementem Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” jest cykl bezpłatnych szkoleń dla 1912 mieszkańców Lubelszczyzny zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Szkolenia, prowadzone na terenach, gdzie powstaje lubelska sieć szerokopasmowa, wystartowały pod koniec grudnia 2014 r. i potrwają wraz z dodatkowymi konsultacjami do końca sierpnia br. W ich trakcie uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę na temat korzystania z komputera oraz internetu. Do dnia dzisiejszego swoje „kompetencje cyfrowe” podniosło 1433 mieszkańców Lubelszczyzny.
Wiadomość z ostatniej chwili
W dniu 13 maja br. o godz. 10:00 w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się uroczyste podpisanie umowy z Operatorem Infrastruktury czyli wyspecjalizowaną firmą telekomunikacyjną, która będzie zarządzała lubelską siecią szerokopasmową.
Umowa ma charakter publiczno-prywatny. Zostanie podpisana z firmą GLENBROOK INVESTMENTS Sp. z o.o. Warszawa, która zwyciężyła w postępowaniu przetargowym.
Autor: „Szerokopasmowe Lubelskie”
Ps. przypominamy, że dostęp do sieci szerokopasmowej budowanej w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”, w tym w szczególności usługa dostępu do internetu dla użytkowników końcowych, będzie realizowana przez Operatorów Sieci Dostępowych na zasadach komercyjnych, czyli ODPŁATNIE.