Kilka słów o lubelskiej sieci szerokopasmowej
Słyszeliście już o sieci internetu szerokopasmowego, która powstaje na Lubelszczyźnie? Nasze województwo oplecie system światłowodów o długości ponad 2900 km. To mniej więcej tyle ile z Lublina do Madrytu. Sprawdźcie co możecie zyskać dzięki sieci!
Sieć szerokopasmowa czyli…
Od razu na wstępie, zanim przejdziemy do opisywania szczegółów projektu oraz korzyści płynących z jego wdrażania, musimy wyjaśnić podstawową kwestię.
Czym tak naprawdę jest sieć szerokopasmowa? Co kryje się pod tym pojęciem? W dużym uogólnieniu możemy przyjąć, że sieć szerokopasmowa jest systemem, którego główne zadanie polega na transmisji danych. Na bazie tej transmisji są następnie realizowane takie usługi jak np. dostęp do Internetu, monitoring, telefonia VoIP, telewizja cyfrowa itp.
Dlaczego potrzebujemy na Lubelszczyźnie sieci szerokopasmowych? Zdaniem wielu ekspertów to nieodzowny warunek nadrobienia zapóźnień cywilizacyjnych i technologicznych naszego regionu. Szybki internet szerokopasmowy, powszechnie dostępny dla wszystkich mieszkańców regionu, oznacza bowiem szansę na korzystanie z szeregu usług najnowszej generacji, które ułatwią nasze życie, kontakty z bliskimi, pracę zawodową, naukę oraz ochronę zdrowia. Więcej na temat powiemy w dalszej części niniejszego artykułu.
O projekcie
Mieszkańcy Lubelszczyzny, ze względu na rolniczy charakter regionu oraz brak większych inwestycji ze strony firm telekomunikacyjnych, od lat mieli problemy z dostępem do internetu szerokopasmowego. W wielu zakątkach regionu, zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od większych miast, dostęp do stałych i szybkich łączy internetowych był mocno utrudniony lub wręcz niemożliwy.
W celu rozwiązania powyższych problemów Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie pozyskał środki unijne i rozpoczął realizację największego przedsięwzięcia telekomunikacyjnego w historii regionu. Jest nim projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”!
Najważniejszym elementem projektu jest rozpoczęta 19 marca br. budowa infrastruktury światłowodowej o łącznej długości ponad 2900 km, która obejmie niemal całą Lubelszczyznę. Brak takiej infrastruktury stanowił do tej pory największą przeszkodę stojącą na drodze przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zainteresowanym dostarczaniem usług szerokopasmowych mieszkańcom województwa.
Zakończenie prac budowlanych, zaplanowane na 31 sierpnia 2015 r., oznaczać będzie powstanie sieci otwartej dla wszystkich chętnych firm telekomunikacyjnych (tzw. „operatorów ostatniej mili”). W rezultacie pod koniec 2015 r. szybki internet szerokopasmowy powinien być dostępny w każdej lubelskiej gminie i objąć swoim zasięgiem 95 proc. gospodarstw domowych na Lubelszczyźnie.
Kluczowe fakty i liczby
O rozmachu i skali inwestycji najlepiej świadczą kluczowe fakty i liczby przedstawione w poniższej infografice.
Dla wyjaśnienia: wartość całego projektu wynosi 385 mln złotych, z czego 267 mln zł to dofinansowanie pochodzące ze środków Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013”.
FAQ czyli co jeszcze warto wiedzieć o projekcie
Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania!
1. Czy sieć szerokopasmowa powstaje tylko na Lubelszczyźnie? Budowa sieci szerokopasmowej w województwie lubelskim wchodzi w skład szerszego przedsięwzięcia jakim jest „Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW)”. Inwestycja realizowana w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” obejmuje 5 wschodnich województw (lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie).
2. Kiedy zostanie zakończona budowa sieci? Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec sierpnia 2015 r.
3. Kto będzie zarządzał lubelską siecią szerokopasmową po jej uruchomieniu? W chwili obecnej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie prowadzi postępowanie na wybór Operatora Infrastruktury. To zewnętrzna firma, która w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, będzie zarządzała infrastrukturą. Wybór Operatora Infrastruktury powinien zostać dokonany na początku 2015 r.
4. Kim jest i czym zajmuje się tzw. „operator ostatniej mili”? To firma telekomunikacyjna, której zadaniem jest budowa infrastruktury teleinformatycznej stworzonej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji internetu a grupą docelową (lub grupami docelowymi). Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie internetu na terenach, gdzie występuje w ograniczonym zakresie lub brakuje odpowiedniej infrastruktury.
5. Czy sieć szerokopasmowa będzie docierać bezpośrednio do gospodarstw domowych? W ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” jest budowana infrastruktura do poziomu gminy. Łącza do odbiorców końcowych muszą zapewnić lokalni i regionalni operatorzy telekomunikacyjni.
6. Czy projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” obejmuje tylko budowę sieci światłowodów? Obok tzw. komponentu inwestycyjnego przedsięwzięcie obejmuje również moduł szkoleniowy, w ramach którego 1912 mieszkańców Lubelszczyzny zostanie przeszkolonych z korzystania z internetu, a także moduł informacyjny. Ten ostatni obejmuje kampanię promocyjną sieci, skierowaną do mieszkańców oraz lokalnych i regionalnych firm telekomunikacyjnych.
Korzyści dla mieszkańców
Realizacja projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskiego” oznacza szereg korzyści dla mieszkańców i firm z Lubelszczyzny.
Do najważniejszych z nich należą:
- swobodny dostęp do internetu szerokopasmowego – pod koniec 2015 r. powinien być dostępny w każdej lubelskiej gminie i objąć swoim zasięgiem 95 proc. gospodarstw domowych na Lubelszczyźnie,
- możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń z technik cyfrowych i obsługi internetu – dla 1912 mieszkańców województwa,
- szansa na zdobycie nowych rynków i pozyskanie nowych klientów – dla lokalnych i regionalnych firm telekomunikacyjnych, które zbudują swoje sieci
w oparciu o infrastrukturę tworzoną w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskiego”.
Więcej informacji
Zainteresował Was temat lubelskiej sieci szerokopasmowej? Zachęcamy do śledzenia newsów z przebiegu projektu oraz kampanii informacyjno-promocyjnej.
Można to zrobić na 3 sposoby:
- zapisując się na „szerokopasmowy” newsletter na naszej stronie internetowej,
- dołączając do grona Czytelników naszego „szerokopasmowego” fan page’a na Facebooku,
- lub subskrybując „szerokopasmowy” kanał na YouTube.
Czekamy na Was!
Autor: Szerokopasmowe Lubelskie