Czwarty nabór konkursu KPO – jakie zmiany?

Czwarty nabór konkursu KPO – jakie zmiany?

12 listopada 2024 r. odbyły się warsztaty z rynkiem telekomunikacyjnym dotyczące przygotowań 4. konkursu KPO na budowę sieci w ramach Działania C.1.1.1 „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, JST oraz operatorzy telekomunikacyjni.

Na spotkaniu:

  • podsumowano dotychczasowe nabory KPO,
  • przedstawiono warianty planowanej nowej interwencji KPO,
  • omówiono zgłaszane na bieżąco ważne kwestie i spostrzeżeniach uczestników.

Nabór do 4. konkursu KPO miałby przebiegać następująco:

  • rozpoczęcie naboru: I kwartał 2025 r. i trwałby on miesiąc (do 10 grudnia trwają konsultacje społeczne białych plam NGA),
  • ocena i podpisywanie umów: zakończenie w połowie roku 2025 r.,
  • zakończenie wyłonionych w konkursie projektów w programie KPO: 30.08.2026 r.

Duże zmiany zajdą w zasadach i aplikowaniu w stosunku do wcześniejszych konkursów:

  • nie będzie obszarów konkursowych – będzie jeden obszar obejmujący cały kraj
    i zainteresowani będą wybierać punkty adresowe do objęcia zasięgiem budowanej sieci,
  • konkurencja o dany punkt adresowy ma się odbywać na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”,
  • nie będzie możliwości zawnioskowania o ten sam adres przez 2 różnych operatorów (blokada systemowa),
  • uproszczony zostanie sposób aplikowania i  system oceny. Rozliczanie projektu ma się odbywać na podstawie stawek jednostkowych w systemie refundacyjnym,
  • uproszczone będą wymagania techniczne oraz w zakresie dostępu hurtowego.

Realizacja naboru ma odbywać się w oparciu o pomoc de minimis i warunkiem uczestnictwa będzie posiadanie dostępnego limitu pomocy de minimis (maks. dofinansowanie 300 tys. euro – limit na 3 lata). Jeśli wnioskodawca zarezerwuje punkty adresowe na wyższą kwotę niż posiadany limit pomocy de minimis, to zobowiązany będzie do realizacji nadwyżki ponad limit ze środków prywatnych.

Podczas warsztatów rozważano także nabór dla JST, które będą wybierać operatorów do realizacji projektów na swoim terenie w formule grantowej. W takim przypadku operatorzy nie mogliby „mieszać” punktów adresowych z różnych JST w ramach jednego projektu, co oznacza pozostanie przy wyznaczaniu obszarów na poziomie JST.

Zaproponowano także możliwość rozdziału środków w 4. konkursie KPO na zasadach pomocy publicznej, gdzie w I etapie  zainteresowani musieliby ubiegać się  o „dopuszczenie do postępowania” (np. ocena spełnienia kryteriów horyzontalnych KPO). A potem odbywałyby się tury licytacji adresów do objęcia interwencją.

Kolejną propozycją jest nabór w formule konkursowej znanej z Funduszu Szerokopasmowego skierowany do JST. Pomoc publiczna byłaby udzielana operatorowi wybranemu przez JST w procedurze konkurencyjnej.

Wszystkie wymienione warianty mają cechą wspólną, mianowicie że w żadnym modelu nie definiuje się odgórnie obszarów interwencji, a udostępnia listę punktów adresowych w momencie ogłoszenia naboru. W każdym modelu umożliwia się wnioskodawcom dowolny dobór adresów z udostępnionej listy. Jednak w modelu z pomocą de minimis nie ma licytacji i obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Inaczej jest w modelu z pomocą publiczną i Funduszu Szerokopasmowego.

W przypadku modelu z pomocą de minimis, CPPC planuje  zaktualizować (obniżyć) wymagania techniczne, a także model kosztowo-popytowy i wycenę stawek jednostkowych. W przypadku modelu z pomocą publiczną i modelu „Funduszu Szerokopasmowego”  nie będą aktualizowane wymagania techniczne.

Zaletą  modelu pomocy de minimis jest też uproszczenie wymagań hurtowych, czego nie będzie w innych wariantach.

W chwili obecnej CPPC i Ministerstwo Cyfryzacji czekają na uwagi i komentarze do przedstawionych wariantów. W połowie grudnia planowane są warsztaty podsumowujące z rynkiem telekomunikacyjnym. Uwagi można przesyłać do 19.11.2024 r.  na adresy mailowe Ministerstwa Cyfryzacji: sekretariat.dt@cyfra.gov.pl oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa: nabory_sieci@cppc.gov.pl.