W zeszłym tygodniu dwójka reprezentantów naszego zespołu gościła na Konferencji Krajowego Forum Szerokopasmowego „Od inwestycji do usług”. O wrażenia zapytaliśmy p. Annę Pawlak, Kierownika Oddziału Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”.
Pani Dyrektor, skąd pomysł na udział w Konferencji?
A.P.: koncepcja udziału w Konferencji Krajowego Forum Szerokopasmowego „Od inwestycji do usług” jest wynikiem ciągłego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych informacji w zakresie sieci szerokopasmowej
z naciskiem na tematykę operatora infrastruktury i problematyki cyfryzacji w naszym kraju.
Czy to pierwszy Pani udział w Konferencji?
A.P.: w ramach spotkań informacyjno-doradczych projektu „System informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej” wzięliśmy udział w kolejnej już edycji.
Jak Pani ocenia Konferencję?
A.P.: konferencję oceniam jak najbardziej pozytywnie.
Która prezentacja była w Pani opinii najlepsza?
A.P.: najbardziej interesującą prezentacją, która wzbudziła wiele pytań i kontrowersji była ta autorstwa Dariusza Balcerzaka z Wydziału Wdrażania Technologii Informacyjnych Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tematem wystąpienia była „Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa – wybór operatora infrastruktury”.
Ciekawą prezentacją, która wzbudziła refleksje i sporo pytań w kuluarach to „Cyfrowa Szkoła” Janusza Krupy
z MEN. Nowoczesne technologie połączone z misją edukacyjną bez wskazywania docelowego miejsca nauki są oryginalnym przykładem rozwoju cyfryzacji w naszym kraju, a dla nas rodziców doskonałą wskazówką do planowania przyszłości naszych dzieci.
Trzy najciekawsze rzeczy, których dowiedziała się Pani w trakcie Konferencji?
Po pierwsze: nowy moduł do pozyskiwania informacji o inwestycjach wspartych programami PO IG 8.3.
Po drugie: rozdział dostawców usług dla klientów końcowych i operatorów, którzy zajmowaliby się zarządzaniem siecią szkieletową, dystrybucją i dostępem do ostatniej mili.
Po trzecie: cyfrowa szkoła jest możliwa nawet w województwie lubelskim, jeśli z powodzeniem jest realizowana np. w Radomiu.
Co jest największą wartością podobnych konferencji? Czy warto brać w nich udział?
Możliwość bezpośrednich rozmów w kuluarach z uczestnikami konferencji, zarówno przedstawicielami władz lokalnych, jak i przedstawicielami operatorów sieci szerokopasmowych czy też przedstawicielami władz rządowych o bieżących problemach w prowadzonych projektach oraz działaniach.
Czy weźmie Pani udział w kolejnej Konferencji Krajowego Forum Szerokopasmowego?
Zdecydowanie tak.
Dziękuję za rozmowę.
Dodatkowe informacje o rozmówcy:
Anna Pawlak
– Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego
– Kierownik Oddziału Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”