Projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Relacja z szerokopasmowej sesji wyjazdowej dla mediów

Relacja z szerokopasmowej sesji wyjazdowej dla mediów

W dniu 30 kwietnia br. odbyła się sesja wyjazdowa dla dziennikarzy zainteresowanych stanem realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej-województwo lubelskie”. Uczestnicy sesji zwiedzili Centrum Zarządzania Siecią Szerokopasmową w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, obejrzeli plac budowy w gminie Goraj, a także wzięli udział w uroczystości połączenia sieci szerokopasmowych województw lubelskiego oraz świętokrzyskiego w Sandomierzu.

Sesja wyjazdowa rozpoczęła się o godz. 8.15 od krótkiej części oficjalnej, którą przeprowadzono w Centrum Zarządzania Siecią Szerokopasmową. Słowo wstępne wygłosił Pan Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego, a następnie krótkiego podsumowania obecnego stanu zaawansowania lubelskiego projektu szerokopasmowego dokonała Pani Anna Pawlak, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji, Kierownik Oddziału Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”.

Kluczowe fakty z prezentacji Pani Dyrektor Anny Pawlak dotyczące części budowlanej oraz informacyjno-edukacyjnej wdrażanego projektu:

  • wybudowaliśmy już 98,3 proc. sieci światłowodowej
  • podnieśliśmy „kompetencje cyfrowe” 1412 mieszkańców Lubelszczyzny
  • zorganizowaliśmy 176 spotkań informacyjnych dla ponad 5310 mieszkańców Lubelszczyzny.

Po prezentacji dziennikarze zostali zaproszeni do zwiedzenia Centrum Zarządzania Siecią Szerokopasmową. W roli przewodników wystąpili Pani Sylwia Soszyńska z firmy Aldesa (wykonawca projektu) oraz Pan Aleksander Kapica, Dyrektor firmy Semico (firma odpowiedzialna za uruchomienie Centrum Zarządzania Siecią oraz system monitoringu i zabezpieczenia sieci). Na zakończenie części oficjalnej wszyscy przedstawiciele organizatora odpowiadali na pytania mediów.

Drugi etap sesji wyjazdowej rozpoczął się od podróży na granicę gmin Goraj i Turobin (powiat biłgorajski). Po dotarciu na miejsce przedstawiciele mediów mieli okazję zwiedzić plac budowy, a także porozmawiać z obecnymi na miejscu ekspertami (m.in. z Panem Henrykiem Świstem z firmy Nanotel).

Trzeci i ostatni etap sesji wyjazdowej obejmował udział w uroczystości połączenia sieci szerokopasmowych, która odbyła się tego samego dnia w Sandomierzu. Plan wydarzenia przewidywał wizytę w pomieszczeniu węzła szkieletowego na ul. Szkolnej oraz prezentacje eksperckie dotyczące stanu zaawansowania projektów szerokopasmowych realizowanych w województwach lubelskim oraz świętokrzyskim, które przeprowadzono w Zamku Królewskim. W uroczystościach, oprócz zaproszonych przedstawicieli mediów i władz lokalnych, wzięli udział m.in. Pan Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Pan Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Efektem końcowym sesji wyjazdowej, która zorganizowaliśmy dla dziennikarzy, są liczne publikacje które ukazały się w mediach m.in. w „Panoramie Lubelskiej”, Radiu Lublin, Radiu Centrum, Dzienniku Wschodnim, Kurierze Lubelskim, Finanse.wp.pl, Onet.pl, Ekonomia.rp.pl, Portalu Samorządowym, Gazecie.pl, Wyborcza.biz, Polskie Radio oraz Biznes.pl.

Uwaga: zainteresowanym udostępniamy komplet materiałów z sesji wyjazdowej dla mediów. Materiały są do pobrania z naszego dysku sieciowego. Pobierz tutaj

 

Autor: „Szerokopasmowe Lubelskie”

Administrator i redaktor naczelny portalu "Szerokopasmowe Lubelskie"