Projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Relacja z I Lubelskiej Konferencji Operatorów Telekomunikacyjnych

Relacja z I Lubelskiej Konferencji Operatorów Telekomunikacyjnych

Jedno z największych tegorocznych wydarzeń w branży szerokopasmowej w całej Polsce Wschodniej już za nami. Co wydarzyło się w trakcie Konferencji? Jakie prezentacje wygłosili zaproszeni eksperci? Jak wypadliśmy w mediach? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w obszernej relacji. Zapraszamy do lektury!

O Konferencji        
Z kronikarskiego obowiązku przypominamy, iż I Lubelska Konferencja Operatorów Telekomunikacyjnych była przeznaczona dla lokalnych i regionalnych przedstawicieli (właścicieli) firm telekomunikacyjnych zainteresowanych korzystaniem z powstającej na Lubelszczyźnie sieci szerokopasmowej w charakterze „operatorów ostatniej mili”.

Celem Konferencji była prezentacja aktualnego stanu realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” oraz wstępne omówienie aspektów prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych i technicznych korzystania z sieci przez „operatorów ostatniej mili”.


Wydarzenia konferencyjne        

W miniony czwartek (4 grudnia br.) w Centrum Konferencyjnym hotelu „Victoria” spotkaliśmy się z ponad 90 przedstawicielami lokalnych firm telekomunikacyjnych. W Konferencji, zorganizowanej przez Oddział Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej– województwo lubelskie” z Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, wzięło udział również 18 prelegentów oraz gości specjalnych, m.in. z Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Prowadzącym i moderatorem Konferencji był dr Krzysztof Heller z firmy doradczej InfoStrategia.

Oficjalnego otwarcia Konferencji dokonał Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Pan Artur Walasek. Głos zabrała również Pani Marzena Śliz, Dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Część merytoryczną Konferencji otworzyła prezentacja dot. stanu realizacji projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. Wygłosiła ją Pani Anna Pawlak, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji, Kierownik Oddziału Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”.

Przed przerwą ze swoją prezentacją wystąpiła również Pani Marzena Śliz, Dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, temat:  „Infrastruktura szerokopasmowa – inwentaryzacja”, a następnie Pan Stanisław Dąbek, p.o. Naczelnika Wydziału Inwestycji Telekomunikacyjnych w Departamencie Telekomunikacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, temat: „Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Projekt systemowy MAC i rozwiązanie przyśpieszające inwestycje szerokopasmowe” oraz Pan Aleksander Konopek (Prezes firmy Strefa SI, temat: „Warunki techniczne i organizacyjne podłączania do węzłów sieci regionalnej”). Po wystąpieniu Pana Konopki zaprosiliśmy Uczestników Konferencji na półgodzinną przerwę. Był czas na kawę, nieformalne rozmowy w kuluarach, a także odpowiedzi na pytania mediów. Z dziennikarzami spotkaliśmy się w hotelowym lobby na krótkim 20-minutowym briefingu.

Po przerwie kawowej uczestnicy Konferencji powrócili na salę, by wysłuchać ostatniego z prelegentów – Pana Jacka Wilczewskiego Radcy Prawnego z Kancelarii GWW, temat: „Zasady dostępu do węzłów Sieci SSPW-WL w świetle decyzji Komisji Europejskiej”, a następnie by wziąć udział w panelu dyskusyjnym. Moderował go dr Krzysztof Heller, a uczestniczyli w nim przedstawiciele 4 firm: Glenbrook Investments Sp. z o.o., Jacek Siekaczyńki, Prezes Green Operator Sp. z o.o., Sylwia Olszowy z TK Operator Sp. z o.o., Jan Miller, Kamil Kopczyński z Telepin S.A.,) oraz reprezentant Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej Piotr Marciniak, Wiceprezes KIKE.

Do dyskusji prowadzonej w ramach panelu włączyli się przedstawiciele lokalnych firm telekomunikacyjnych. Poruszono mnóstwo zagadnień i koncepcji konkretnych rozwiązań w kwestiach współpracy „operatorów ostatniej mili” z Operatorem Infrastruktury. Konferencję zakończyło krótkie podsumowanie wygłoszone przez Panią Annę Pawlak (SSPW-WL). Jednym z najważniejszych wniosków płynących z Konferencji jest bez wątpienia konieczność zorganizowania podobnego spotkania już po wyborze lubelskiego Operatora Infrastruktury.


Prezentacje konferencyjne do pobrania       

Na życzenie uczestników Konferencji oraz osób, które nie mogły wziąć w niej udziału, udostępniamy prezentacje wygłoszone przez prelegentów.

 • Prezentacja „Stan realizacji Projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”– Anna Pawlak, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji, Kierownik Oddziału Realizacji Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”.
  KLIKNIJ i POBIERZ PREZENTACJĘ.
 • Prezentacja „Infrastruktura szerokopasmowa – inwentaryzacja” – Marzena Śliz, Dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury, Urząd Komunikacji Elektronicznej.
  KLIKNIJ i POBIERZ PREZENTACJĘ.
 • Prezentacja „Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Projekt systemowy MAC i rozwiązanie przyśpieszające inwestycje szerokopasmowe” – Stanisław Dąbek, p.o. Naczelnika Wydziału Inwestycji Telekomunikacyjnych w Departamencie Telekomunikacji, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
  KLIKNIJ i POBIERZ PREZENTACJĘ.
 • Prezentacja „Warunki techniczne i organizacyjne podłączania do węzłów sieci regionalnej” – Aleksander Konopek, Prezes firmy Strefa SI.
  KLIKNIJ i POBIERZ PREZENTACJĘ.

 

Media o projekcie i Konferencji

Po Konferencji w mediach ukazało się wiele publikacji, zarówno o samym wydarzeniu jak i o projekcie lubelskiej sieci szerokopasmowej. Podajemy linki do kilku najciekawszych relacji medialnych.

Uwaga – ważne sprostowanie   
W czwartek 4 grudnia br. o 18:30 i 22:00 w „Panoramie” ukazał się obszerny materiał
na temat Konferencji oraz projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie”. Podano w nim informację, że „dostęp do internetu, jaki umożliwi realizacja projektu, będzie bezpłatny”. Wyjaśniamy, iż powyższa informacja nie jest zgodna z prawdą.

Dostęp do sieci szerokopasmowej budowanej w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej-województwo lubelskie”, w tym w szczególności usługa dostępu do internetu dla  użytkowników końcowych będzie realizowana przez Operatorów Sieci Dostępowych na zasadach komercyjnych czyli odpłatnie.

„Panorama Lubelska” w dniu 5 grudnia br. wyemitowała oficjalne sprostowanie. Można je obejrzeć na stronie internetowej TVP Lublin.  

Więcej informacji na temat sprostowania zamieściliśmy w osobnym wpisie.

Autor: Szerokopasmowe Lubelskie